You are currently viewing Ferrata Kyseľ: Adrenalínové dobrodružstvo v Slovenskom raji

Ferrata Kyseľ: Adrenalínové dobrodružstvo v Slovenskom raji

Zažite pravú divočinu Slovenského raja na vlastnej koži. Náučný chodník Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ ponúka nezabudnuteľné výhľady, nedotknutú prírodu aj adrenalínový prechod.

Keď vstúpite do rokliny Kyseľ, ocitnete sa v jedinečnej divokej prírode. Kedysi bol Kyseľ najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji. V roku 1976 ju však zasiahol ničivý požiar, čo spôsobilo, že spodná časť tiesňavy bola 40 rokov uzavretá. Dlhé roky bola ponechaná svojmu osudu a príroda sa tam poriadne vyšantila. Z okolitých svahov sa zosunuli nánosy sutín a dreva, čím sa vytvorili nové scenérie a zmenil sa pôvodný tvar tiesňavy. 

Vybudovaním ferraty v roku 2016 sa podarilo zachovať charakter tiesňavy, nespútanú prírodu s minimálnymi zásahmi do prostredia. Technické zabezpečenie trasy totiž umožňuje bezpečný prechod turistov bez toho, aby narušili prirodzené prírodné procesy. Stúpačky sú okolo skál vedené tak, aby sa vyhýbali miestam so vzácnou vegetáciou.

Čo treba vedieť predtým, ako sa vyberiete na ferratu Kyseľ? 

Pohyb v rokline je kvôli vzácnej vegetácii obmedzený. V rámci roka ju môžete navštíviť v období od 15. júna do 31. októbra. Trasa je jednosmerná (zdola nahor) a navštíviť ju môžu len turisti starší ako 18 rokov, prípadne deti a mládež od 6 rokov v sprievode zákonného zástupcu alebo poverenej osoby. Vstup do rokliny je možný len s ferratovým setom a platným lístkom, ktorý vydáva Správa NP Slovenský raj. 

Povinný ferratový set

Časť rokliny od ústia pri Bielom potoku až po mostík nad Obrovským vodopádom je zabezpečená železnými stúpačkami a fixnými lanami. Podmienkou zdolania tohto úseku je ferratový set, pozostávajúci z prilby, sedacieho úväzu a tlmiča pádov. Ak takéto vybavenie nemáte, jednoducho si ho môžete požičať na viacerých miestach v Slovenskom raji – či už na Čingove, Podlesku, Hrabušickej píle, v Spišskej Novej Vsi alebo v Poprade (zoznam požičovní nájdete tu: http://npslovenskyraj.sopsr.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/). Ak ste ubytovaný v PB apartments priamo na námestí v Spišskej Novej Vsi, ferratový set máte zadarmo v cene ubytovania.

Prechod exponovanými úsekmi so setom je jednoduchý. Stačí si nasadiť “sedák”, prilbu a postupne si prepínať lano s karabínou na ďalší úsek. Druhá karabína pritom ostáva zapnutá na oceľovom lane a istí vás v prípade pádu. Cena za požičanie setu sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 10 eur. 

Nezabudnite si zobrať aj pevnú obuv a prípadne cyklistické rukavice, vďaka ktorým predídete odreninám z oceľového lana. 

Vstupné do Ferraty Kyseľ

Vstupenku do rokliny si môžete zakúpiť na rovnakých miestach (http://npslovenskyraj.sopsr.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/) ako pri požičaní ferratového setu. Spolu s ňou získate informačný materiál so zaujímavosťami o Kyseli. Využiť môžete aj formu SMS, pričom stačí poslať správu s textom KYSEL BASIC alebo KYSEL REGION na číslo 8866 (možné využiť len u slovenských operátorov). Držitelia turistickej karty Slovenský raj & Spiš (https://vraji.sk/turisticka-karta/) a obyvatelia blízkych obcí majú nárok na regionálnu zľavu. Výťažok zo vstupného je využitý na účely ochrany prírody a opravy turistických chodníkov. 

Základné vstupné: 5 eur
Základné vstupné s regionálnou zľavou:2,50 eur
SMS vstupné:6 eur
SMS vstupné s regionálnou zľavou:3 eurá
Zakúpené vstupné priamo na ferrate:10 eur

Turistické trasy a prístup

Nástup do Ferraty Kyseľ je vnútri Slovenského raja, kam sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Obľúbená trasa vedie z Čingova cez Lesnicu až k ústiu Kyseľa, kde sa napojíte na ferratu. Prechod  samotnou roklinou trvá približne 2 hodiny (Kyseľ ústie – Mostík nad Obrovským vodopádom). Za ten čas prejdete 1 470 m, zdoláte prevýšenie 179 m, prekonáte 510 stúpačiek, 420 metrov s istiacim lanom a 180 oceľovými konzolami. Po zdolaní ferraty môžete pokračovať na Kláštorisko a cez Čertovu sihoť popod Tomášovský výhľad naspäť na Čingov. Trasa je celodenná, preto sa nezabudnite na ňu poriadne pripraviť, zobrať si dostatočné množstvo tekutín a turistické vybavenie.