You are currently viewing Objavte sedem divov mesta Spišská Nová Ves

Objavte sedem divov mesta Spišská Nová Ves

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Metropola Spiša, nádherné historické mesto Spišská Nová Ves, je nielen vstupnou bránou do Slovenského raja. Ak vám nepraje počasie na poriadnu turistiku, môžete sa vybrať spoznávať krásy “Novejši”, ako ju nazývajú miestni obyvatelia. Najdlhšie šošovkovité námestie v strednej Európe totiž ukrýva svojich vlastných 7 divov. 

1. Najvyššia kostolná veža na Slovensku

Ak ste niekedy už začuli, že Spišiakom prischol prívlastok “šľepí”, pôvod tohto oslovenia hľadajte v centre mesta. Uprostred námestia sa k nebu týči rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku – meria až 87 metrov. Miestna povesť hovorí, že šľepí Spišiaci nedovideli na horné hodiny, a preto museli na vežu pridať ďalšie ciferníky – o trochu nižšie. Druhý príbeh zas tvrdí, že horné hodiny sú pre hostí, aby už zdiaľky videli, či idú včas. 

Kostol s vežou patril koncom 19. storočia medzi najvyššie budovy v Uhorsku. V zvonici visí 5 zvonov, pričom najmenší z nich, Umieračik, bol odliaty v slávnej dielni Majstra Konráda, ktorý preslávil Spišskú Novú Ves jednou z najvýznamnejších zvonolejárni na Slovensku. 

2. Najdlhšie šošovkovité námestie v strednej Európe

Aj keď ste si možno mysleli, že najdlhšie šošovkovité námestie u nás nájdeme v Košiciach, nie je to pravda. Svojou dĺžkou ho prekonalo námestie v Spišskej Novej Vsi, vďaka čomu sa stalo aj druhým divom mesta. Ak ho chcete vidieť v plnej kráse, vyšliapte si 155 schodov už spomínanej kostolnej veže, odkiaľ ho uvidíte ako na dlani. Uvidíte nielen ostatné divy mesta, ktoré sú koncentrované na námestí, ale aj ďalšie historické budovy doplnené krásnym zeleným parkom. A v dobrom počasí dovidíte až na Vysoké Tatry. 

3. Divadelná budova Reduty

Tretí div mesta sa nachádza na východnom konci námestia. Ide o secesnú budovu Reduty, postavenú v rokoch 1899 až 1902. Takýchto budov sa dodnes na Slovensku zachovalo iba 8. Architekt Kálmán Gerster ju navrhol tak, že okrem divadla v nej počítal aj s hotelom, koncertnou sálou a kaviarňou. Výrazným prvkom budovy je obrovská zlatá labuť, ktorá symbolizuje spev a poéziu, keďže podľa antických bájí miluje hudbu a pri svojej smrti spieva. 

Dnes v budove Reduty sídli Spišské divadlo, Mestské kultúrne centrum, ale aj Televízia Reduta a reštaurácia s kaviarňou. Najviac využívaná je honosná koncertná sála, ktorá zastrešuje mnoho kultúrnych podujatí, svadieb, plesov a osláv. Za zmienku určite stojí aj polkruhovitá divadelná časť budovy, do ktorej sa vstupuje 7 dverami. Prehliadnuť by ste nemali ani vzácnu nástennú maľbu miestneho rodáka Jozefa Hanulu, zobrazujúcu Vysoké Tatry a podtatraskú krajinu. 

4. Stará radnica, Provinčný dom a Levočská brána

Medzi najvýznamnejšie budovy na námesti v Spišskej Novej Vsi patrí Provinčný dom. V súčasnosti v ňom sídli Múzeum Spiša, avšak pôvodne slúžil ako radnica. Hovorí sa, že v roku 1443 v nej uzavreli mier Ján Jiskra z Brandýsa a Vladislav Jagelonský. Potom, čo sa 13 spišských zálohovaných miest v roku 1772 vymanilo z moci poľských kráľov, sa budova stala sídlom Provincie. Neskôr k týmto mestám pridala Mária Terézia ďalšie tri. Sídlom Provincie 16 spišských miest sa tak stala práve Spišská Nová Ves a táto ikonická budova.

5. Radnica

Potom, čo stará radnica (Provinčný dom) zmenila svoj význam, postavilo mesto Spišská Nová Ves novú budovu radnice. Vybudovali ju v klasicistickom slohu v rokoch 1777 až 1779 na mieste niekdajšej tržnice. A zaujímavosť na záver, jej výstavba stála presne 11 569 zlatých a 51 grajciarov.

6. Spišský trh

Spišská Nová Ves získala právo usporiadavať slobodné týždenné trhy už v roku 1380. Najznámejšie podujatie mesta, vďaka čomu ho pozná čoraz viac turistov, je však novodobý Spišský trh. V roku 2020 oslávime okrúhle 65. výročie trhu, čo svedčí o jeho dlhej tradícii. Nečudujme sa teda, že práve toto podujatie bolo takisto zaradené medzi divy mesta. 

7. Vzácna mozaika v Gréckokatolíckom chráme

Medzi jednu z najmladších sakrálnych stavieb mesta patrí Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána, situovaný na východnom konci námestia. Bol postavený v rokoch 1991 až 1997 a v svojom interiéri ukrýva vzácnu výzdobu, jedinú svojho druhu na Slovensku. Tvorí ju novodobá mozaika z prírodných materiálov, pokrývajúca väčšinu stien. Je vyrobená podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme, ktorého diela obdivujeme v Lurdoch, Fatime či Vatikáne. Autorom mozaiky je otec Kamil Dráb.

Okrem 7 divov toho Spišská Nová Ves ukrýva oveľa viac. Stačí prísť a objavovať jej zákutia. Nájdete v nej aj najmenšiu ZOO na Slovensku a množstvo kultúrnych inštitúcií.

Ubytovať sa môžete aj priamo na historickom námestí. Medzi najlepšie hodnotené ubytovacie zariadenia v Spišskej Novej Vsi podľa booking.com patrí i PB apartments.