You are currently viewing Ideme na výlet: Za najkrajšími výhľadmi v okolí Spišskej Novej Vsi

Ideme na výlet: Za najkrajšími výhľadmi v okolí Spišskej Novej Vsi

Plánujete si výlet do Slovenského raja a radi by ste spoznali tie najzaujímavejšie výhľady dostupné priamo zo Spišskej Novej Vsi? Prinášame vám tip na stredne náročnú vychádzku, ktorá vás zavedie hneď na tri nádherné vyhliadkové miesta: Sovia skala, Matka Božia a Medvedia hlava.

Smižany, Maša

Náš výlet štartujeme v lokalite Smižany, Maša, kam zo Spišskej Novej Vsi premáva pravidelná mestská hromadná doprava. Púšťame sa modro značeným turistickým chodníkom dolinou rieky Hornád. Je to najkratšia (a aj najkrajšia) spojnica medzi obcou Smižany a turistickým strediskom Čingov. Asi najromantickejším zákutím tejto turistickej trasy je lokalita pri Zelenej lávke, kde si rieka Hornád prebíja svoju cestu pod strmým skalným bralom. Osadené sú tu lavičky, na ktorých sa dá v pokoji rozjímať pri zvukoch tečúcej rieky. Ani sa nenazdáme a prichádzame k bufetu Ihla, odkiaľ sa po prípadnom krátkom občerstvení vyštveráme na prvý výhľad dnešného dňa.

Sovia skala

Pri bufete Ihla odbočíme doľava na zelenú turistickú značku a po asi 15 minútach stúpania sa ocitáme na vyhliadkovom mieste Sovia skala. Celý Čingov máme odtiaľto ako na dlani. A severozápadným smerom sa nám za priaznivého počasia otvárajú pohľady aj na neďalekú obec Spišské Tomášovce, zvlnenú krajinu Hornádskej kotliny a masív Vysokých Tatier.

Zo Sovej skaly ďalej pokračujeme ďalej po zelenej turistickej trase, ktorá nás privedie do rekreačnej oblasti Košiarny briežok.


Košiarny briežok

Rekreačná oblasť Košiarny briežok je jedným z najčastejších cieľov vychádzok Spišskonovovešťanov. Cez víkendy a za priaznivého počasia tu vždy panuje čulý ruch. Občerstvenie vonku na vzduchu na záhrade pred bufetom Novákova chata vždy padne dobre. K dispozícii je tu tiež umelá lezecká stena (s možnosťou požičania výstroja priamo v Novákovej chate), mini futbalové ihrisko a široká otvorená lúka ako stvorená pre letné bláznenie sa s priateľmi či s rodinou.

Z Košiarneho briežka odbočujeme na žltú turistickú trasu, ktorá nás po spevnenej lesnej asfaltovej ceste po približne hodine stúpania privedie na Sedlo Medvedia hlava. Cesta je zároveň cykloturistickou trasou a cyklisti v zjazde zo sedla naberajú často vysoké rýchlosti. Preto sa držme hlavne v menej prehľadných úsekoch radšej pri pravom okraji cesty.

Matka Božia

O necelú polhodinku chôdze zo Sedla Medvedia hlava po žltom turistickom chodníku prichádzame na ďalší veľmi atraktívny vyhliadkový vrch s názvom Matka Božia. Otvárajú sa nám z neho panoramatické výhľady západným smerom do centrálnej časti Slovenského raja, hlavne vrchy Dubnica a Jabloň. V diaľke sa opäť za priaznivého počasia vynárajú aj Vysoké Tatry. Na vrchole Matky Božej sa nachádzajú lavičky, ktoré ideálne poslúžia pre krátky oddych a občerstvenie.

Medvedia hlava

Z Matky Božej sme zostúpili opäť na rázcestie na Sedle Medvedia hlava, odkiaľ opäť po žltej turistickej značke stúpame na samotný vrchol Medvedej hlavy. Medvedia hlava – tretia vyhliadka dnešnej turistiky – nás víta výhľadom s južnou orientáciou. Pred nami sa vypína masív Muráňa (1 260 m.n.m.), pod nami dolina riečky Holubnica a osada Rybníky patriaca k obci Novoveská Huta (mestská časť Spišskej Novej Vsi). Z Medvedej hlavy zostúpime do lokality Pod Medveďou hlavou. Odtiaľto je možnosť vybrať sa po modrej značke dolinou Medvedia dolka do Novoveskej Huty. My však pokračujeme ďalej po žltom turistickom chodníku a cez takzvané Kvašné lúky pozvoľna klesáme až do Spišskej Novej Vsi.

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Okrem Sovej skaly sa neďaleko Čingova nachádza ešte jeden oveľa známejší a azda i najnavštevovanejší výhľad v Slovenskom raji. Viete ako sa volá?
  2. V akej nadmorskej výške leží výhľad Matka Božia? Napovie vám tabuľka na turistickom smerovníku.

Pre koho je výlet určený?

Jedná sa o dlhší celodenný výlet, ktorý vyžaduje základné fyzické predpoklady a primeranú kondíciu. Dá sa zvoliť aj kratší variant a odbočiť už z Košiarneho briežka späť do Smižian alebo do Spišskej Novej Vsi.

Ako sa sem dostanete?

Nástupný bod výletu Smižany, Maša sa nachádza v blízkosti zastávky autobusu mestskej hromadnej dopravy zo Spišskej Novej Vsi. Názov zastávky je „Smižany, podjazd“. Vzdialenosť z mesta je sem približne 4 kilometre, takže sa dá zvoliť aj alternatíva postupu pešo po chodníku okolo rieky Hornád. Mesto Spišská Nová Ves má priame železničné a autobusové spojenia s väčšinou miest a obcí v regióne. 

Tip

Rozhodne si na výlet nezabudnite zobrať pevnú turistickú obuv, športové oblečenie, do ruksaku nepremokavú bundu alebo pršiplášť a dostatok jedla a tekutín na celý deň.

Parkovanie

Parkovanie v nástupnom bode výletu je možné priamo v lokalite Smižany, Maša, pri začiatku turistického chodníka. Parkovisko sa nachádza pod úpätím stúpania štátnej cesty smerom do Spišských Tomášoviec a na Čingov.

Prajeme vám krásny výlet! Ak sa vám na ňom bude páčiť, pochváľte sa nám so svojimi zážitkami na Facebook stránke PB Apartments, alebo nás neváhajte označiť vo svojich príspevkoch. Na Instagrame označujte @pbapartments. Ďakujeme.